Jegyezd meg!
|
V./1.7. Szépirodalmi művek
A szépirodalmi művek a valóságot művészi tükörben tárják elénk. Típusai a műnemek, a líra, dráma és epika.
- Líra: a líra szavunk a görög lüra szóból származtatható, amely húros hangszert jelent. Ez utal arra, hogy az antik világban és a középkorba hangszeres zenével kísérték a szövegek előadását. Később vált külön a szöveg a zenétől, de a verssorok ritmusa ma is őrzi a zeneiséget. A líra mindig érzelemteli, képszerű és tömör. Fő műfajai: dal, óda, zsoltár, elégia, epigramma, haiku.
- Dráma: a görög drán, cselekedni szóból származik. Az ide tartozó szépirodalmi művek cselekménye párbeszédekben és monológokban bontakozik ki. Ezeket a műveket színpadi előadásra szánják. Műfajai a tragédia, komédia és a középfajú dráma.
- Epika: a görög epikosz, elbeszélő szóból származik. Ezek a művek valóságos, vagy kitalált eseménysort valóságos, vagy kitalált szereplők életútja vagy története kapcsán tárnak elénk. Nemcsak az eseményeket, hanem a szereplők belső, lelki, szellemi vívódását, fejlődését is ábrázolják. Epikai műfajok pl. a közmondás, a mese, a monda, a legenda, a novella, az elbeszélő költemény, az eposz, a regény.
|